Uciążliwy problem – zaparcia

Układ trawienny może przysporzyć nam wielu problemów, najczęstszym z nich są zaparcia. Kłopoty z wypróżnieniem, uczucie ciężkości, wydęty brzuch powodują dyskomfort, obniżone samopoczucie, a bardzo często również dolegliwości bólowe. Kiedy pojawiają się problemy z oddaniem stolca, które trwają dłużej niż 3 dni, należy działać szybko i skutecznie. Jak poradzić sobie z zaparciami?

Mam zatwardzenie – co zrobić?

W pierwszej kolejności warto zdać sobie sprawę z tego, że kłopoty z wypróżnianiem nie są niczym wstydliwym. O problemie zaparć warto mówić głośno i szukać pomocy, by nie musieć znosić uporczywych dolegliwości. W sytuacji, gdy zaparcia powtarzają się regularnie, konieczne jest skonsultowanie tego z lekarzem i ustalenie indywidualnej terapii, związanej być może z zażywaniem leków i zmianą diety. Co jeśli zaparcie jest jednorazowe? W momencie, gdy od kilku dni nie możemy oddać stolca, pojawia się tylko jedna myśl. Ratunku, mam zatwardzenie – co zrobić? Na szczęście istnieje wiele sposobów na ułatwienie wypróżnienia.

Jak poradzić sobie z zaparciami, które utrzymują się od kilku dni?

Jednorazowe zatwardzenie możemy łatwo zwalczyć, przy pomocy tanich i łatwo dostępnych metod. Najprostszym sposobem jest masaż, mający na celu pobudzenie pracy jelit. Masaż należy wykonywać okrężnymi ruchami, w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Jak poradzić sobie z zaparciami w inny sposób? To proste, wystarczy sięgnąć po olej rycynowy. Metoda ta jest znana i wykorzystywana już od bardzo wielu lat. Z dobroczynnych właściwości oleju rycynowego korzystały już nasze babcie. Co powinny robić osoby, których celem nie jest jednorazowe zwalczenie wypróżnienia, tylko całkowite rozwiązanie problemów z wypróżnieniami? Warto próbować różnych metod. Jak poradzić sobie z zaparciami, które regularnie się powtarzają? Warto postarać się o zmianę nawyków żywieniowych. Odstawienie przetworzonej żywności i zjadanie większej ilości warzyw i owoców zawierających błonnik, z pewnością okaże się pomocne.

Author: danvera.pl