To chyba jedna z największych bolączek każdego rodzica – dziecko nie chce jeść. Odmawia zjedzenia posiłku a nawet jeśli usiądzie przy stole lub w foteliku do karmienia, bawi się jedzeniem, grymasi i nie je. Chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa teksty typu “łyżeczka za mamusię, za tatusia”, które miały zachęcić nas do zjedzenia. Żyjemy w czasach powszechnej konsumpcji a na sklepowych półkach znajdziemy ogromne ilości różnokolorowych słoiczków, deserków, kaszek i przekąsek. Również jeżeli chodzi o akcesoria do jedzenia, mamy w czym wybierać: kolorowe sztućce czy talerzyki z bohaterami ulubionej bajki. To jednak nie zawsze ułatwia sprawę a maluch często wciąż odmawia współpracy. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na niejadka, dzięki którym Twoje dziecko zje każdy posiłek!
Niezdrowe słodycze
Słodycze są kaloryczne i w większości przypadków niezdrowe dlatego unikamy ich podawania dziecku szczególnie przed posiłkami. Oczywiście, nie musimy całkowicie ich zabraniać ale warto dokładnie kontrolować to, co zjada nasze dziecko. Wiele przekąsek zawiera dużo kalorii i mało wartościowych substancji odżywczych, często są to zwyczajne “zapychacze”. Wszelkiego rodzaju ciasteczka, batoniki czy biszkopty mogą wypełnić niewielki żołądek dziecka przez co nie jest w stanie zjeść właściwego posiłku. Do przekąsek należą także soki i napoje.
Cenne wskazówki
W przypadku małych dzieci prawdziwe jest stwierdzenie, że “je się oczami”. Zresztą również dorośli chętniej zjedzą obiad czy kolację gdy są ciekawie i ładnie podane. Posiłki powinny być zatem kolorowe, podane w sposób interesujący dla dziecka i dokładnie zbilansowane. Warto także zadbać o to, by były urozmaicone i podawane o stałych porach. Wówczas msluch nauczy się tego, że na przykład w południe zjada obiad a przed dobranocką kolację.
Posiłki podajemy w miłej i spokojnej atmosferze tak aby dziecka nic nie rozpraszało. Wyłączamy zatem telewizor, odkładamy książeczki i ulubione zabawki. Jemy wspólnie z dzieckiem – idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby wszyscy domownicy jedli wspólnie. To nauczy dziecko celebrowania posiłków i czerpania radości z jedzenia a także ze wspólnego, rodzinnego towarzystwa. Dziecko powinno zjadać pięć posiłków dziennie, mogą to być niewielkie porcje ale regularnie i o stałych porach. Dobrym pomysłem może być także eksperymentowanie z jedzeniem czyli podawanie różnych warzyw, owoców czy innych produktów oczywiście dopasowanych do wieku dziecka. Przed porą karmienia możemy starać się opowiadać dziecku o jedzeniu aby rozbudzić jego ciekawość i zainteresować je spożywanym posiłkiem.
Najnowsze komentarze