Poradnik dla początkujących: Jak wybrać idealny rower elektryczny?

Elektryfikacja środków transportu drogowego kojarzy się głównie z samochodami, jednak w praktyce dotyczy też innych rodzajów pojazdów. Dynamicznie rozwija się m.in. technologia produkcji rowerów elektrycznych, co przekłada się na systematyczny spadek ich cen. Coraz częściej traktuje się je jako alternatywę dla aut do przemieszczania się po mieście. Są także chętnie wybierane przez miłośników wyczynowej jazdy na jednośladach czy szeroko pojętej turystyki rowerowej. Jednak aby eBike dobrze sprawdził się w konkretnym zastosowaniu, musi być odpowiednio dobrany do potrzeb użytkownika. Z tego powodu w artykule wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie – skorzystaj z porad specjalistów sklepu rowerowego SuperSportowy.pl!

Planując zakup roweru elektrycznego, zacznij od wyboru jego rodzaju

Zanim przejdziemy do kwestii technicznych związanych z zakupem eBików, zaczniemy od opisu ich rodzajów. Choć poszczególne wersje jednośladów mocno różnią się od siebie pod wieloma względami, tak każdy z nich należy do jednej z 3 podstawowych grup. Jak wyjaśniają specjaliści sklepu rowerowego, określają one sposób eksploatacji, do jakiego dany jednoślad został przygotowany. Wiedza na ten temat jest ważna, gdyż poszukując modelu idealnego dla siebie, powinieneś przede wszystkim zastanowić się, jak chcesz go używać.

Rowery elektryczne dzieli się na:

  • górskie,

  • turystyczne,

  • składane.

Kto powinien kupić górski rower elektryczny?

Jak sama nazwa wskazuje, do tej grupy zaliczane są jednoślady przeznaczone do przemieszczania się w trudnym terenie. W praktyce z górskich rowerów elektrycznych korzystają zarówno osoby jeżdżące wyczynowo, jak i rekreacyjnie, ale często zbaczające z utwardzonych tras na bezdroża. Dobrej klasy eBike tego typu będzie mieć m.in. zawieszenie przednie i tylne, mocne hamulce oraz dużą liczbę przerzutek. Jak dodają specjaliści sklepu rowerowego Supersportowy, elementem charakterystycznym jest też geometria ramy wymuszająca na rowerzyście przyjmowanie bardzo pochylonej pozycji na siodełku.

Turystyczny eBike – w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej?

Jednoślady te są wybierane głównie przez osoby chcące korzystać z nich w celach rekreacyjnych. Świetnie nadają się nawet na dłuższe wycieczki rowerowe pod warunkiem, że trasa przebiega utwardzonymi drogami. Tę grupę eBików często określa się też mianem miejskich, gdyż są idealne np. do codziennego dojeżdżania do pracy czy szkoły.

Tego typu rowery elektryczne, których szeroki wybór znajdziesz w wielu sklepach sportowych, cechują się klasyczną konstrukcją. Rowerzysta przyjmuje na nich wyprostowaną, bardzo wygodną pozycję. Do tego zazwyczaj są one wyposażone w tylny bagażnik.

Składany rower elektryczny – kiedy warto go wybrać?

Jednoślady z tej grupy cieszą się znikomą popularnością w Polsce, gdyż przeznaczone są dla dość wąskiej grupy użytkowników. Głównymi zaletami tych eBików są niska waga i możliwość złożenia, dzięki czemu zajmują mało miejsca. To sprzęt rowerowy godny polecenia głównie osobom, które chcą na krótkich dystansach dojeżdżać np. do pracy i mają zbyt mało przestrzeni do przechowywania standardowego roweru elektrycznego.

Wybór idealnego roweru elektrycznego – na co zwrócić uwagę?

Kiedy określisz już interesującą Cię grupę jednośladów, przyjdzie czas na wybór konkretnego modelu. Dobranie go do indywidualnych potrzeb wiąże się przede wszystkim z analizą jego parametrów technicznych. Ponieważ jest ich wiele, poniżej wymieniamy jedynie 3 z nich, które naszym zdaniem są najważniejsze pod kątem funkcjonalności i możliwości eBików. Jeśli zdecydujesz się na zakup w profesjonalnym sklepie rowerowym, uzyskasz kompleksowe wsparcie w wyborze, dlatego już teraz zachęcamy do kontaktu.

Wspomniane najistotniejsze parametry rowerów elektrycznych to:

– moc silnika – ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy planujesz jeździć w trudnym terenie lub poruszać się po mieście położonym w górskim regionie,

– pojemność baterii – bezpośrednio przekłada się na zasięg jednośladu, a więc ile kilometrów pokonasz eBikiem na jednym ładowaniu,

– wyposażenie dołączone w standardzie – są to akcesoria zwiększające wygodę oraz bezpieczeństwo jazdy rowerem elektrycznym (np. elektroniczny zamek czy zaawansowany panel do sterowania).

Jakość wykonania eBików także ma znaczenie

Pamiętaj, że zakup nawet najlepiej dobranego do potrzeb roweru elektrycznego może okazać się nietrafiony, jeśli będzie on niskiej klasy. Jakość materiałów, jakie zostały w nim użyte, oraz samych podzespołów, ma kluczowe znaczenie. Wpływa zarówno na żywotność jednośladu typu eBike, jak i przede wszystkim bezpieczeństwo korzystania z niego. Dlatego stawiaj na markowy sprzęt i najlepiej zamawiaj go w sklepach rowerowych cieszących się dobrą opinią.

Author: danvera.pl