Negatywne skutki farbowania włosów

Planując własną metamorfozę często bagatelizujemy fakt, że niektóre „zabiegi”, którym się poddajemy mogą negatywnie wpływać na nasz wygląd, kondycję naszej skóry, włosów, paznokci. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, dopóki radzimy sobie z tymi skutkami. W momencie gdy zaczynamy je zauważać, często jest już niezwykle często je cofnąć.

Czy farbowanie niszczy włosy?

Dziś skupimy się na koloryzacji włosów. Jest to zabieg upiększający wykonywany bardzo często, ponieważ jest prosty, dosyć tani i możemy go wykonać sami. Niestety bagatelizujemy zagrożenia czyhające na nasze włosy lub je minimalizujemy.
Należy pamiętać przede wszystkim, że farbowanie – to chemiczna ingerencja w strukturę włosów. Częsta koloryzacja osłabia tę strukturę, nasze włosy stają się szorstkie, matowe, słabe (zaczynają wypadać), nagle są zupełnie pozbawione blasku.
Co więcej – składniki wielu farb mogą wywoływać alergie! Nie wolno tego ignorować i zawsze trzeba czytać ulotki i wykonywać testy na skórze, przed nałożeniem chemicznego specyfiku na całą głowę.
Mówi się również, że farby mają działanie rakotwórcze. Tezy tej nie potwierdzono – ale również jej nie zaprzeczono, badania nie dały jednoznacznej i konkretnej odpowiedzi, więc nie mamy pewności.

Niebezpieczne składniki farb do włosów:

– pierwszym z nich jest amoniak – obecnie zastępuje się go nieco łagodniejszą monoetanoloaminą; to właśnie amoniak powoduje najszersze otwarcie się łusek w naszych włosach, co ułatwia przenikanie do nich sztucznych barwników,
– drugim składnikiem, powodującym negatywne skutki, jest utleniacz – powoduje on, że nasze włosy tracą swój naturalny kolor, dzięki temu barwnik działa na nich lepiej.
W obecnym czasie istnieją alternatywy dla chemicznych farb, będące mniej inwazyjnym wyborem dla osób planujących koloryzację. Najpopularniejszą z nich są płukanki ziołowe, są one całkiem pozbawione chemicznych składników, jednak efekt może nie być tak zadowalający, jakbyśmy tego oczekiwali.
Kompromisem mogą okazać się środki – typu pianka, toner, szampon. Jest to nietrwałe rozwiązanie, jednak bezpieczniejsze dla naszych włosów.

Author: danvera.pl