Najzdrowszy i najsmaczniejszy dodatek do pasz, które pokochają konie. Sprawdź, jaką paszę wybrać.

Odpowiednia pasza dla koni, korzystnie wpływa na ich rozwój, zaspakaja łaknienie, oraz chroni zwierzęta, przed niedoborem cennych składników odżywczych. W sezonie, gdy pod dostatkiem jest smaczna trawa, konie z łatwością zaspokoją łaknienie, podgryzając smaczny i zdrowy dla nich przysmak, co jednak zrobić, gdy zbliża się zima? Jaką pasze dla koni wybrać, by była ona smacznym i wartościowym dodatkiem do pasz? Najlepiej sięgnąć po sprawdzoną, smaczną, sycącą oraz zdrową wysłodkę buraczaną.

Czym są wysłodki buraczane, i dlaczego warto je stosować w diecie koni?

Wysłodki buraczane, to nic innego, jak wysuszony, pozbawiony cukru oraz wody burak. Powstają one podczas produkcji cukru, jako produkt uboczny. Pomimo wypłukania z buraków cukru, wysłodki dla koni, posiadają liczne wartości odżywcze, które stanowią doskonałe uzupełnienie diety u zwierząt. Wysłodki, bogate są między innymi w fosfor, magnez, potas czy sód. Posiadają bardzo dużą ilość białka, oraz nieco mniej błonnika, który ma ogromny wpływ na pracę jelit u zwierząt. Choć wysłodki buraczane są znane wśród hodowców, warto zwrócić uwagę na jej rodzaje. Wysłodki niemelasowane jak i melasowane, są dostępne w sprzedaży hurtowej. Zarówno niemelasowane oraz melasowane wysłodki można podawać koniom, jednak zdecydowanie odradza się tego drugiego rodzaju. Dlaczego?

Wysłodki powstają z buraków, które zostały pozbawione cukru. Ma to ogromne znaczenie w diecie koni. Produkt ten, jest lepiej przyswajany przez konie, nie tuczy, oraz nie prowadzi do rozwoju groźnych chorób, jak cukrzyca. Koń, rozwija się zatem prawidłowo, czuje się bardziej syty, oraz nie przybiera gwałtownie na wadze. Kolejnym powodem, dla którego warto zastosować wysłodki niemelasowane, jest niskie pobudzenie zwierzęcia. Zbyt duża dawka cukru, podana w krótkim czasie powoduje, że koń staje się bardziej pobudzony, czasem agresywny i trudny do ułożenia, dlatego należy unikać dużej ilości cukru w paszy dla zwierząt.
Wysłodki buraczane, stanowią świetne uzupełnienie diety koni. Są tanie, pożywne i wartościowe, co pozwala na utrzymanie koni, w jak najlepszej kondycji. Można podawać je w postaci granulatu, bez wcześniejszego namoczenia. W ten sposób, unikniemy ryzyka rozwoju bakterii i grzybów w paszy, którą spożywają zwierzęta. W sezonie zimowym, wysłodki należy przechowywać w suchym, zacienionym miejscu, by nie straciła swoich cennych właściwości.

Jak długo stosować wysłodki buraczane dla koni?

Wysłodki są bezpiecznym dodatkiem do paszy dla zwierząt, także można podawać ją zwierzętom nawet przez cały rok. Jeśli jednak konie mają dostęp do świeżego pokarmu, jak trawa, czy też siano, najlepiej pozwolić im na skubanie naturalnego pokarmu, a następnie dokarmiać wysłodkami. W ten sposób, układ pokarmowy będzie lepiej pracował, a hodowca zaoszczędzi na paszy dla zwierząt.
Szukając odpowiedniego dodatku do paszy dla swoich zwierząt. najlepiej wybrać wysłodki niemelasowane, które stanowią zdrową, smaczną oraz pożywną przekąskę dla zwierząt.

Author: danvera.pl