Lecznicze wody ze Szczawnicy

Szczawnica to miejscowość położona u podnóża Pienin. Tam też znajduje się uzdrowisko, które słynie z leczniczych źródeł wody mineralnej. Dlatego też, miejsce to jest tak chętnie odwiedzane przez kuracjuszy. Miejscowi uzdrowiskowe wody nazywają ,,szczawikami”. Skąd wzięła się ta nazwa? A stąd, że woda mineralna ze Szczawnicy pozostawia po sobie lekki posmak kwasku. Wody te pochodzą, w większości, z płytkich źródeł, które znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi.

Skąd właściwości lecznicze w szczawnickich wodach?

Wody mineralne ze Szczawnicy swoje właściwości zawdzięczają składowi chemicznemu. W odróżnieniu od zwykłej wody, zawarta jest w nich odpowiednia proporcja między ilością wody a aktywnymi pierwiastkami. Mam tutaj na myśli wodorowęglany, chlorki sodu, wapń, magnez, jodki i bromki. Te pierwiastki w zwykłych wodach nie występują.

Wody, które leczą

Od wielu lat wody mineralne ze Szczawnicy były obiektem badań wielu lekarzy. W końcu jednoznacznie stwierdzono, że dzięki ich spożywaniu czas remisji chorób wydłuża się o 30%. Co więcej, wspomagają walkę z takimi chorobami jak astma, suchość lub przerwanie błon śluzowych, nieżyt górnych dróg oddechowych czy przy problemach z oskrzelami.

W Szczawnicy występuje ponad 12 rodzajów wody, jednak najważniejszymi z nich są:
Stefan– najlepsza woda do walki z objawami chorób górnych dróg oddechowych
Wanda– doskonały napój dla alergików, ponieważ zmniejsza objawy uczuleń
Józefina– jej picie zaleca się osobom z nadwagą i uskarżającym się na stany zapalne, niedrożność nosa lub gardła oraz problemy z oddychaniem
Helena– zalecana jest dla osób cierpiących na wrzody żołądka
Magdalena– skutecznie zmniejsza objawy zaparcia i problemy z drogami żółciowymi
Pitoniakówka– działa korzystnie przy problemach z trawieniem
Jan– wspomaga pracę dróg oddechowych.

Gdzie można ich skosztować?

Jest kilka miejsc, w których możesz spróbować szczawnickich wód. Są to Pijalnia Magdalena, Pijalnia przy placu Dielta oraz w Parku Dolnym, przy zejściu do kolejki krzesełkowej na Palenicę oraz przy ul. Skotnickiej.

Wybierając się na urlop w Pieniny warto przyjechać do Szczawnicy, by móc spróbować leczniczych wód. Na pewno znajdziesz tutaj odpowiednią na swoje dolegliwości.

 

Author: danvera.pl