Jak najlepiej karmić dziecko?

Młode kobiety, które niedawno urodziły swoje pierwsze dziecko, nie mają dużej wiedzy na temat niemowlaków. Na pewno wiedzą tylko tyle, że można karmić piersią jak i mlekiem modyfikowane. Ale czy wiedzą ile trzeba podawać pokarmu i co jaki czas? Pewnie nie. Dlatego niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jak karmić niemowlaka.

Jak prawidłowo karmić niemowlaka?

Jak już wcześniej było wspomniane młode mamy mają dylemat ile razy dziennie dawać swojemu dziecku pokarm. Jak wiemy noworodek ma malutki żołądek, dlatego też nie jest w stanie zjeść na zapas. Inaczej sytuacja wygląda z mlekiem matki a inaczej z mlekiem modyfikowanym. To pierwsze jest lżejsze i szybciej trawione. Natomiast pokarm w proszku jest wolniej trawiony i wiadomo, że rzadziej dziecko będzie go potrzebowało. Jak karmimy dziecko piersią to musimy być przygotowani, że będziemy częściej karmić, na przykład co godzinę lub dwie. Jednak przeciętny, zdrowy noworodek tuż po narodzinach potrzebuje około 91-95 kcal/kg masy ciała na dobę. Zazwyczaj w pierwszych trzech dobach życia nie zjada jednak wiele. Wiadomo, że z dnia na dzień ilość zjadanego pokarmu przez dziecko wzrasta. W siódmej dobie życia malec może w trakcie jednego karmienia wypijać nawet 60-70 ml mleka, w czternastej – nawet 100 ml i więcej. Do końca pierwszego miesiąca życia potrzebował będzie na dobę ok. 600-700 ml mleka na dobę. Jeśli mówimy o karmieniu butelką to możemy bardzo łatwo sprawdzić czy nasze dziecko zjada odpowiednią ilość mleka ile powinien. Jak to zrobić? Wystarczy kontrolować, ile mleka zostało po karmieniu i raz na dobę sumować te ilości. Karmiąc maleństwo piersią musimy pamiętać, żeby uważać na to co się je. Dania nie mogą być zbyt ostre. Ale w tym przypadku możemy pamiętać, aby karmić na żądanie.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć iż karmienie niemowlaka wcale nie jest takie trudne. Wiadomo, że polega to na początku na obserwacjach, ale potem już kobiety same będą wiedziały ile ich maluszek zjada.

 

Author: danvera.pl