Jak karmić niemowlaka

Większość młodych mam, miewa wiele wątpliwości związanych z karmieniem swojego świeżo narodzonego dziecka. Ile razy należy karmić go w ciągu dnia? jak często, a także w jakich ilościach?

Jak karmić niemowlaka?

Każdy noworodek, ma malutki żołądek, wielkości piąstki, a co za tym idzie – nie jest w stanie najeść się na zapas. Gdy naraz zje więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaraz uleje wcześniej spożyty posiłek. Pokarm mamy, trawiony jest znacznie szybciej, niż mieszanka modyfikowana, dlatego to, jak często karmić niemowlaka, zależy przede wszystkim od sposobu jego karmienia, ale również od jego zapotrzebowania kalorycznego. Zdrowy i urodzony w odpowiednim czasie noworodek, zaraz po narodzinach potrzebuje około 91-95 kcal/kg masy ciała na dobę. Zazwyczaj w pierwszych trzech dobach życia nie zjada jednak wiele. W trakcie jednego karmienia ilość pokarmu zazwyczaj nie przekracza 20 ml. Ilość pokarmu zaczyna stopniowo wzrastać, ponieważ wraz z każdym dniem rośnie również zapotrzebowanie kaloryczne malucha. Już w siódmej dobie życia, malec może w trakcie jednego karmienia wypijać nawet 60-70 ml mleka, a w czternastej – nawet 100 ml lub więcej.

 

Do końca pierwszego miesiąca życia potrzebował będzie na dobę ok. 600-700 ml mleka na dobę. Karmiąc za pomocą butelki, bardzo łatwo jest sprawdzić, czy maluszek zjada tyle, ile powinien. Wystarczy tylko kontrolować, ile mleka zostało po karmieniu i raz na dobę sumować te ilości. W przypadku karmienia piersią sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ nie sposób zliczyć ilości mleka, jakie wypił maluszek. To, czy jest najedzony, można jednak sprawdzić w inny, łatwy sposób. Możemy być pewne, że noworodek karmiony piersią je tyle, ile powinien, jeśli po karmieniu wypluwa pierś, a także spokojnie zasypia. Znakiem tego jest również brudzenie kilku pieluszek w ciągu doby i prawidłowe przybieranie na wadze – to znaczy, z każdym kolejnym tygodniem waży minimum 150 gram więcej. Dziecko karmione piersią, należy karmić mniej więcej co półtorej, dwie godziny, natomiast niemowlaka karmionego butelką należy karmić co trzy godziny.

Author: danvera.pl