Dlaczego dziecko boli głowa

Bóle głowy u dzieci występują dosyć często. Podobnie jak u dorosłych, mogą objawiać się w różny sposób, obejmować różne części głowy oraz mieć rozmaite przyczyny. O ile jednak dorosłym łatwiej ustalić przyczynę i szybciej zareagować u małych dzieci jest to z pewnością trudniejsze. Przyczyn bólu głowy może być sporo ale jedno jest pewne: tych objawów z pewnością nie należy bagatelizować.

Możliwe przyczyny

Przyczyny bólu głowy u dzieci można podzielić na kilka grup. Zawsze w takiej sytuacji trzeba zastanowić się, jaki czynnik mógł wywołać ten ból. Od właściwego ustalenia przyczyny zależy również metoda dalszego postępowania oraz diagnostyki.
Pierwszą grupę przyczyn bólu głowy stanowią czynniki zewnętrzne – wówczas ból spowodowany jest na przykład przez długotrwałe korzystanie z komputera, telewizora lub urządzeń mobilnych, hałas, zbyt wysoką temperaturę powietrza, głód lub odwodnienie organizmu, niedotlenienie, niewyspanie, zbyt małą ilość ruchu. Tego typu ból możemy złagodzić wymienionymi wcześniej domowymi sposobami a także eliminując czynnik, który go wywołał – wprowadzając częstszy ruch na świeżym powietrzu, przerwy podczas korzystania z komputera, zbilansowane i regularne posiłki, picie dużych ilości wody, wcześniejsze chodzenie spać.
Druga grupa przyczyn bólu głowy u dzieci jest związana z objawami choroby u naszego dziecka – może być objawem anemii, nadciśnienia, alergii, grypy, zapalenia ucha, choroby zatok lub innych problemów neurologicznych. Bardzo często ból głowy jest skutkiem wady wzroku i wad postawy.
W tym przypadku konieczna jest wizyta u pediatry, przeprowadzenie diagnostyki oraz skierowanie do lekarzy-specjalistów i na specjalistyczne badania – wzroku, słuchu, postawy, badania krwi i inne zalecone.
Trzecia grupa przyczyn bólu głowy u dzieci występuje z objawami dodatkowymi, które pojawiają się nagle i mogą się nasilać – są to wymioty, gorączka, nierówny kształt źrenic, wstręt na światło, zaburzenia mowy, drgawki lub padaczka. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza ponieważ mogą to być objawy bardzo niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. W taki sposób objawiają się także urazy mechaniczne głowy – po upadku, uderzeniu itp.

Jak należy postępować

Moje dziecko ma ból głowy – w jaki sposób można mu pomóc? W ramach pomocy doraźnej można podać leki przeciwbólowe przeznaczone dla dzieci – w aptece znajdziemy je w formie nie tylko tabletek ale również syropów, plastrów czy rozpuszczalnego w wodzie proszku.
Można natrzeć czoło i skronie dziecka preparatem ziołowym typu Amol, zrobić delikatny masaż. Przydatny może być także chłodny kompres na czoło. Należy także skupić się na odpoczynku – położyć dziecko do łóżka pamiętając o tym by jego pokój był zaciemniony i przewietrzony.

 

Author: danvera.pl