Dieta ziemniaczana – wady i zalety

Dieta ziemniaczana, choć może wydawać się mało zdrowa i dietetyczna, w rzeczywistości jest bardzo skutecznym sposobem, które w szybkim tempie gwarantuje zrzucenie zbędnych kilogramów. Na czym polega dieta ziemniaczana? Podpowiadamy, w jaki sposób ją stosować.

Ziemniaki – wartości odżywcze

Potrawy ziemniaczane zwykle nie są zbyt zdrowe – w końcu podajemy je często z dodatkiem mąki pszennej, tłuszczu, skwarków czy kalorycznych sosów. Same ziemniaki zawierają zaledwie ok. 85kcal w 100g (a młode ziemniaki mają jeszcze mniej kalorii!). Zawierają w sobie dużo wody, pokaźną dawkę błonnika oraz mnóstwo witamin. Są świetnym źródłem witaminy C oraz potasu, który wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego i reguluje ciśnienie krwi. Zawarty w ziemniakach magnez doskonale reguluje działanie układu nerwowego. Ziemniaki są również lekkostrawne i są zwykle dosyć dobrze tolerowane przez osoby z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego.

Dieta ziemniaczana – jak ją stosować?

Jeśli zastanawiasz się ile schudniesz stosując dietę ziemniaczaną mamy dobrą wiadomość. Przez dwa tygodnie diety można zrzucić nawet 5kg! Dieta powinna składać się z dwóch głównych posiłków na bazie ziemniaków gotowanych w wodzie lub na parze lub pieczonych w folii. Dodatkowo bez ograniczeń można spożywać świeże warzywa, jogurty naturalne oraz niektóre, niskokaloryczne owoce. Warto w międzyczasie pić również dużo wody oraz zielonej i czerwonej herbaty. Przekąski warzywno-owocowe pozwalają na uniknięcie niedoborów minerałów i witamin, warto jednak dodatkowo spożywać suplementy diety. Niestety, dieta ta nie nadaje się do stosowania przez każdego. Zrezygnować z niej powinny osoby chore na cukrzyce i cierpiące na różne schorzenia przewlekłe. Choć ugotowane ziemniaki są lekkostrawne, w przypadku różnych alergii pokarmowych, nietolerancji, refluksu czy zespołu jelita drażliwego również powinny przemyśleć przechodzenie na dietę w przypadku, gdy wcześniej zaobserwowały u siebie złe skutki spożywania ziemniaków.

 

Author: danvera.pl