Czym jest witamina A?

Witamin A

Spośród wszystkich dostępnych witamin, witamina A ma niezwykle istotny wpływa na prawidłowy stan funkcji fizjologicznych. Ale to nie jedyna zaleta. Witamina A znaczenie w naszym organizmie, ma znacznie większe. Poprzez swoje uczestnictwo w procesach syntezy hormonów aż po pomoc w dojrzewaniu komórek odpornościowych.
Warto wspomnieć również o dobroczynnym działaniu witaminy, na prawidłową budowę kości a także szkliwa zębów. Jest również jednym ze składników siatkówki oka, pełniąc przy tym rolę wpływającą na prawidłowy odbiór bodźców wzrokowych.
Witamina A, znalazła również zastosowanie w funkcjach rozrodczych organizmu, poprzez udział w produkcji plemników oraz prawidłowego rozwoju zarodka. Ma znaczny wpływ na stan skóry, paznokci i włosów. O jej braku można mówić gdy paznokcie stają się łamliwe, skóra jest szorstka a włosy pozbawione blasku.

Ważne pochodne witaminy A

Często podczas reklam telewizyjnych, możemy usłyszeć o substancji takiej jak retinol. Jest to jedna z pochodnych witaminy A. Często używany podczas produkcji kosmetyków. Istotnym celem retinolu jest przyśpieszone złuszczanie martwych komórek naskórka oraz pobudzanie syntezy włókien kolagenowych, które odpowiadają za sprężystość skóry.
Aby uniknąć pogłębiania się zmarszczek lub aby wygładzić skórę, niezbędne jest regularne stosowanie pochodnych witaminy A.

Gdzie szukać witaminy A?

Składnik ten, obecny jest w wielu produktach spożywczych. Zwłaszcza w tych, pochodzenia zwierzęcego. Znaleźć go można m.in. w tranie, żółtkach jaj, w mleku i przetworach mlecznych oraz w wątrobie.
Nie brakuje również witaminy A wśród produktów roślinnych. Sporo znaleźć jej można w szpinaku, sałacie, brokułach czy marchwi, czerwonej papryce, pomidorach i brzoskwiniach. Przyjmowanie witaminy A, ma także pozytywny wpływ na przyjmowanie przez organizm również innych witamin, takich jak B,C, D oraz E, oraz kilku pierwiastków: fosforu cynku i wapnia. Witamina A znaczenie ma jak widać spore. Warto zadbać o jej dostateczną ilość w organizmie, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji zdrowotnych.

 

Author: danvera.pl