ABC oczyszczania organizmu – czym jest dieta detoks?

Pojęcie naturalnego oczyszczania organizmu z toksyn nie przestaje być popularne – to wciąż często wyszukiwana opcja w Internecie, jak i szeroko opisywania w czasopismach. Wokół niej krąży jednak wiele mitów i półprawd. Czy kilkudniowy detoks jest w stanie postawić nas na nogi?

Naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn – podstawowe informacje

W Internecie znaleźć można wiele informacji na temat kontrowersyjnych, restrykcyjnych diet lub detoksykujących preparatów sprzedawanych komercyjnie. Stosowanie się do tego typu porad niesie za sobą ryzyko rozregulowania funkcjonowania wielu narządów oraz skłonności do niedoborów składników w organizmie.

Naturalne sposoby na oczyszczenie organizmu to przede wszystkim bazowanie na warzywach i owocach, a także nawadnianie organizmu przez picie dużej ilości wody. Podstawą jest także zrezygnowanie z alkoholu, kofeiny i tłustych potraw, a czasami całkowita rezygnacja z mięsa i ryb. Jako dodatkowy element oczyszczania organizmu można traktować herbaty ziołowe – melisę, czystek czy ostropest. Jednak nawet z herbatami oczyszczającymi powinno się zachować umiar.

Wskazania do diety oczyszczającej

Nie zawsze symptomy takie jak brak energii, ospałość, apatia i szybkie przemęczanie się są wskazaniem do zastosowania detoksu. W pierwszej kolejności należy skonsultować takie objawy z lekarzem. Może okazać się, że zamiast oczyszczania organizmu będziemy potrzebowali uzupełnienia w organizmie niedoborów. W takim przypadku dieta detoksykacyjna może tylko nasilić niedobory w organizmie.

Na co zwracać uwagę przy detoksie?

Uzupełniajmy naszą codzienną dietę w soki z cytrusów – zawierają dużo witamin i mają właściwości antyoksydacyjne. Herbaty ziołowe będą dobrą opcją jako wspomożenie kuracji. Należy jednak ograniczyć się do jednej szklanki dziennie przez około miesiąc. Po zakończeniu oczyszczania warto zrobić podstawowe badania krwi, aby skontrolować, czy nie wystąpiły niedobory niektórych składników. Włączmy do naszej diety sporo błonnika obecnego w produktach zbożowych i probiotyków, które zawarte są w jogurtach, kefirach i soku z kiszonej kapusty.

 

Author: danvera.pl